فن بازار منطقه ای چهارمحال و بختیاری
  1. فن‌بازار: 
  2. فن‌بازار به معنای بازار فناوری، یعنی محلی برای مبادلات فناوری است. همانطور که بازار مسکن محل مبادله مسکن است و بنگاه‌های معاملات مسکن واسطه‌های اطلاعاتی و حقوقی معامله مسکن هستند، در بازار فناوری نیز «فن‌بازار» نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات فناوری به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارد؛ در ضمن به ارائه‌ مشاوره در خصوص مراحل و روش‌های انتقال فناوری نیز می‌پردازد و از طریق ارائه خدمات متنوع، این فرایند را تسهیل و تسریع می‌نماید.
  3. فن‌بازار ملی: منظور شبکه فن‌بازار ملی ایران است که از سال 1382 فعالیت خود را در پارک فناوری پردیس آغاز نموده و «توسعه بازار فناوری کشور» را مأموریت اصلی خود قرار داده است.
  4. فن‌بازار منطقه‌ای: در واقع دفتر نمایندگی فن‌بازار ملی در گستره استانی بوده و بصورت متمرکز در منطقه جغرافیایی خاص فعالیت دارد.سامانه اینترنتی این دفتر از طریق آدرس اختصاصی در پورتال فن‌بازار ملی، قابل دسترسی می‌باشد.
  5. متولی فن‌بازار منطقه‌ای: منظور دستگاه، نهاد و یا سازمانی است که بر اساس اخذ مجوز و عقد قرارداد با فن‌بازار ملی مسئولیت راه‌اندازی و بهره‌برداری از فن‌بازار منطقه‌ای در یک استان را بر عهده دارد. متولی فن‌بازار منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری ، پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد.

 

تاریخچه فن بازار

تولد فن‌بازارها به یک دهه قبل (دهه ۱۹۹۰) و کشورهای شرق آسیا بر می گردد. کشورهایی چون «ژاپن» «چین» «هنگ کنگ» که خود تولیدکننده تکنولوژی نبودند و بیشتر از استراتژی انتقال تکنولوژی استفاده می‌کردند،

برای سامان‌دهی به جریان انتقال تکنولوژی در کشورشان دست به ایجاد ساختارهایی زدند

که بعداً به نام تکنومارکت یا تکنومارت معروف شدند.

کارگزار تجارت فناوری:

منظور شرکت خصوصی واجد صلاحیت بر اساس ضوابط و آیین‌نامه‌های فن‌بازار ملی است که به واسطه عقد قرارداد کارگزاری با متولی فن‌بازار منطقه‌ای، به عنوان بازوی اجرایی فن‌بازار منطقه‌ای در پیشبرد برنامه‌ها فعالیت می‌نماید. در حال حاضر شرکت نوین نقش دستنا کارگزار تجارت فناوری فن بازار منطقه ای استان می باشد.

رئوس برنامه های عملیاتی فن بازار:

1- خدمات بازاریابی و فروش

2- سرمایه گذاری

3- انتقال و رفع نیاز فناوری