معرفی واحد فناور ماه: نانو کیمیاگران صنعت سبز

مرکز رشد واحدهای فناور، در قالب  “واحد فناور ماه” و به منظور کمک به تبلیغ و شبکه سازی، یکی از واحدهای رشد یا رشد مقدماتی را معرفی می کند.

این اقدام برای شناخت هرچه بیشتر توانمندی واحدهای فناور، افزایش شناخت و آگاهی تیم ها نسبت به توانایی یکدیگر و فراهم نمودن زمینه همکاری و انجام فعالیت های مشترک بین آن ها صورت خواهد پذیرفت.

این بار و در بخش واحد فناور ماه به معرفی واحد دانش بنیان ” نانو کیمیاگران صنعت سبز ” از واحدهای مستقر در مرکز رشد لردگان به نمایندگی آقای مجتبی نوروزی مصیر خواهیم پرداخت.

زمینه اصلی فعالیت:

تولید کودهای کشاورزی

ایده محوری واحد فناور:

تولید کود مایع بر پایه ترکیبات زیست تخریب پذیر

اهمیت فعالیت :

امروزه در کشاورزی و تغذیه گیاهان، راهکارهای متعددی برای مقابله با کمبود عناصر پیشنهاد شده که مهمترین آنها مصرف کودهای شیمیایی می باشد، اما در خاک های ایران استفاده از برخی کودهای شیمیایی دارای محدودیت های زراعی، اقتصادی و زیست محیطی متعدد می باشد و بیشتر این کودها در طی مدت کوتاهی به صورت غیرقابل جذب در خواهند آمد. یک راهبرد جدید برای مقابله با کمبود عناصر غذایی، غنی سازی زیستی گیاهان زراعی (غنی سازی زراعی) است. غنی سازی زراعی، افزایش مقدار کل و قابل جذب عناصر غذایی در بخش های خوراکی گیاهان، از طریق روش های مختلف زراعی است. از جمله این روش ها می توان به استفاده از کودهای آلی و شیمیایی با حلالیت و قابلیت جذب بالا (نظیر کودهای مایع تولید شده در این طرح) اشاره نمود. به گونه ای که این کودها، نه تنها سبب افزایش عملکرد محصولات بلکه باعث افزایش مقدار کل و یا حلالیت و جذب بهتر عناصر غذایی توسط گیاه می­شوند.

آغاز به فعالیت و معرفی:

مجموعه دانش بنیان نانوکیمیاگران صنعت سبز پس از انجام مراحل پذیرش و داوری از آذر 1400 در دوره رشد مقدماتی پارک علم و فناوری استان پذیرش شده و فعالیت خود را بعنوان هسته فناور در در دوره رشد مقدماتی در زمینه تولید کودهای محلول و اختصاصی مورد نیاز گیاهان زراعی و باغی، نیازسنجی و بازاریابی  شروع کرد. محصولات تولیدی که در مجموعه  نانوکیمیاگران صنعت سبز با نام تجاری بهگل تولید می شود، به عنوان کود تقویتی و محرک رشد با هدف تاثیر کارا بر عملکرد کمی و کیفی محصولات کشاورزی می­باشد.

نتایج تحقیقات انجام شده نشان داد که کودهای بهگل از نظر کارایی در افزایش عملکرد کمی (تولید محصول، کارایی زراعی و کارایی اقتصادی) و کیفی (بر اساس اندازه­گیری غلظت عناصر غذایی، فعالیت آنزیم­ها، پارامترهای فیزیولوژیکی و شاخص­های تعیین شده توسط سازمان بهداشت جهانی و گروه بین­المللی تغذیه در سلامت انسان) گیاه دارای برتری  محسوس در مقایسه با دیگر کودهای موجود در بازار است. لازم به ذکر است که قیمت این کودها در مقایسه با دیگر کودها، با توجه به حلالیت و قابلیت جذب بالا و دوستدار محیط زیست بودن این کودها از لحاظ اقتصادی به صرفه و بسیار مناسب می باشد و با توجه به پویایی و تحرک بالای این کودها و تاثیر آنها بر عملکرد و کیفیت تغذیه ­ای گیاهان، تا اندازه زیادی هزینه­ های تولید برای کشاورزان، باغداران و سایر مصرف کنندگان را کاهش می­دهد.

توانمندی های قابل ارائه واحد:

  • تولید انواع کودهای مایع مناسب با نیاز غذایی گیاهان
  • ارائه خدمات مشاوره­ ای توصیه کودی و تغذیه ­ای گیاهان زراعی و باغات

توسعه پروژه:

  • احداث واحد تولیدی با تجهیزات کامل و مورد نیاز
  • احداث آزمایشگاه آزمون خاک و تجزیه گیاه
  • به کارگیری نیروی انسانی جهت تولید تجاری
  • توسعه مزارع آزمایشی

اطلاعات تماس:

شماره تماس:

09131843885

رایانامه:

agribehgol@gmail.com

صفحه واحد در سایت مرکز رشد:

https://b2n.ir/z13272