دی ان ان evoq , دات نت نیوک ,dnn
    فارسی | العربیه | English
جمعه 27 مهر 1397
اماکن گرشگری استان

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل مجاور روستای دره عشق و در ۱۳۰ کیلو متری شهرکرد قرار دارد، این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و یکصد متر ارتفاع دارد و در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان و شالیزارهای روستای دره عشق و دورک اناری فضای شگفت انگیزی را بوجود آورده است.

از ویژگی های این آبشار  یکی آنکه نه از قله یا میان کوه، بلکه از دل کوه چون چاهی بیرون می جهد،  دوم آنکه ارتفاع بسیار بلندی دارد و در سرتاسر ایران کم نظیر و شاید بی نظیر است. سوم آنکه در زیر آن فضای هموار نسبتأ وسیعی وجود دارد که امکان ایجاد تأسیسات لازم را فراهم می آورد، چهارم آنکه در جنب این فضا رودخانه ی کارون به آرامی جاری است و امکانات بهره برداری سیاحتی متعددی را فراهم می آورد. در اکثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است

21

آبشار آتشگاه:

این آبشار در یکصد و نود کیلومتری شهرکرد و چهل کیلومتری شهر لردگان بعد از روستای میلاس و سردشت در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو کیلومتر در بالا دست روستای کوچک آتشگاه قرار گرفته است روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را به یاد می آورد دره ای تنگ و زیبا با خصوصیات بکر و طبیعی است در میان دره نهر خروشانی جاری است و سنگهای آهکی و گچی و درختان کهن سال گردو چنار و بلوط و زبان گنجشک پیرامون آنرا فرا گرفته، مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه خرسان و فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره بطول ۳ کیلو متر ، آبشار های متعدد کوچک و بزرگی را ایجاد کرده است که در فاصله ۲۰۰ متری ۲ آبشار بزرگ خود نمایی می کنند پیوند عناصر زیبای طبیعی چون دره ، سبزه زار و اقلیم مناسب ، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج و گشت و گذار در این مکان فراهم می آورد. سراسر بهار و تابستان این آبشار قابل مشاهده است.

13


آبشار تونل کوهرنگ:

این تونل در سال ۱۳۲۲ جهت انتقال قسمتی از آب چشمه کوهرنگ و چشمه های مجاور به زاینده رود در چلگرد ساخته شد.تلاش برای انتقال آب به زمانهای بسیار دور بر می گردد . در دوران صفویان تلاش برای ایجاد شکاف در کوه کارکنان وانتقال آب ، راه به جایی نبرد . آثار این تلاش و شکاف هنوز بر پیکره ی کوه کارکنان پیداست.

15

 

چشمه کوهرنگ:

 چشمه کوهرنگ یکی از بزرگترین چشمه های ایران است که به صورت رودخانه ای از دل کوه خارج می گردد. سر چشمه کوهرنگ با جریان آب بسیار زیاد از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آنرا دوچندان کرده است.

3

چشمه دیمه

چشمه دیمه در مجاورت روستای دیمه در ۱۲ کیلومتری چلگرد از توابع شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری و ۸۵ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار دارد. این چشمه سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است و آب آن از گواراترین آ‌ب‌های جهان می‌باشد که دارای خواص درمانی می‌باشد. آب این چشمه در درمان سنگ کلیه و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مناسب تشخیص داده شده است. مناظر زیبا و چشم‌اندازهای اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده است. این منطقه دارای امکانات لازم همچون راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، فضای سبز، سکوی نشیمن، پارکینگ، آلاچیق و … می‌باشد. بهترین زمان برای بازدید از این چشمه اسفند ماه تا اواخر فصل پاییز است. چشمه دیمه شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری، از شهرت فراوان برخوردار بوده و در ادبیات و موسیقی بختیاری بسیار از آن یاد شده است.
اهالی روستای دیمه، این روستا را به کیکاووس (از قهرمانان شاهنامه) نسبت می‌دهند.

4

چشمه سندگان

چشمه سندگان در روستای سندگان از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری و ۶۰ کیلومتری شهر لردگان قرار دارد. چشمه سندگان دارای آبی گواراست و در اطراف آن درختان سرسبز و درختان سیب روییده‌اند که این امر سبب شده است این منطقه از نقاط گردشگری شهرستان لردگان به شمار رود. در مجاورت این چشمه استخر پرورش ماهی سردآبی راه‌اندازی شده و زیبایی این مکان را دوچندان نموده است.

6

چشمه پیرغار

چشمه پیرغار بخشی از مجموعه گردشگری پیرغار است که در روستای ده چشمه در جنوب غربی شهرستان فارسان و ۳۷ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد. آبی که از چشمه پیرغار سرچشمه می‌گیرد جهت آشامیدن مناسب است و میزان دِبی آن بسیار بالا و در حدود ۲۰۰۰ لیتر بر ثانیه است.
برخی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که رودخانه و چشمه پیرغار از ابتدا وجود نداشته و در سال‌های گذشته به علت معجزه یکی از سادات که از نوادگان امامان شیعه بوده، به وجود آمده است. روستای ده چشمه مکانی سرسبز و جنگلی است که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا واقع شده و به سبب برخورداری از طبیعت زیبا و بکر، در تمام طول سال مورد بازدید گردشگران و طبیعت‌دوستان قرار دارد. آب و هوای روستای ده چشمه در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است. مهم‌ترین سوغات این روستا، عسل، فراورده‌های لبنی، خشکبار، میوه (هلو، سیب، انگور، بادام و گردو) و ماهی قزل‌آلای پرورشی است.

 7

 

 

چشمه برم:

جوشش چشمه های مصفای برم در مرکز شهر لردگان گردشگاهی با همین نام را به وجود آورده است . این چشمه علاوه بر تامین آب کشاورزی یکی از سر شاخه های کارون به حساب می آید و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است . اطراف این چشمه به صورت پارکی جهت تفریحی وتفرج وگذراندن اوقات فراغت اهالی شهر و گردشگران فضای سبز فراهم آمده است.

9

 

چشمه مولا و سرداب:

چشمه مولا و چشمه سرداب با فاصله نسبتا نزدیک به هم، به ترتیب در مجاورت روستای آلیکوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز به ویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشند. فاصله این نقاط تا شهرکرد حدود ۱۲۰ کیلومتر می باشد.

11111111

چشمه سیاسرد :

چشمه سیاسرد در ۵ کیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنک و مطبوع و درختان زیبا و کهنسال اطراف این چشمه مکانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساکنین شهر بروجن و سایر گردشگران به وجود آورده است؛ به طوری که همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مکان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن، میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان کرده است.

10

 

چشمه باغ رستم

چشمه باغ رستم یکی از چشمه‌های آب معدنی استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد که با آبی بسیار گوارا در ۸ کیلومتری شهرستان اردل و در عمق دره‌ای به طول ۲۹۰ متر قرار دارد.

2222222

چشمه زنه

چشمه زنه در دامنه کوه‌های جهانبین در ۲ کیلومتری شهر هَفشِجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد. در پیرامون این چشمه خروشان، درختان تنومندی روییده‌اند که این امر سبب به وجود آمدن فضایی زیبا و مفرح شده است. این چشمه در ایام سال تفرجگاهی برای اهالی منطقه به شمار می‌رود. به منظور تأمین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان، سدی در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرکرد و شمال کوه جهانبین و ۳ کیلومتری شهر هفشجان بر روی این چشمه احداث شده است. این سد خاکی با هسته رسی، دارای مخزنی به حجم ۱/۳ میلیون مترمکعب است. طول تاج سد ۴۱۰ متر و عرض تاج آن ۸ متر و ارتفاع از روی پی در عمیق‌ترین ناحیه ۴۲ متر است.شهر هَفشِجان از توابع شهرستان شهرکرد می‌باشد و در ۱۴ کیلومتری شهر شهرکرد قرار دارد.

3333333

چشمه زاغی

چشمه زاغی در ۵ کیلومتری شرق روستای سورک در مسیر راه سورک به شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این چشمه دارای چندین دهانه می‌باشد که برخی از آن‌ها فصلی و برخی دیگر به صورت دائم جوشش دارند. از آب این چشمه‌ها جهت آبیاری مزارع و باغ‌های روستاهای سورک و ایرانجه استفاده می‌گردد.

در فصل بهار آبی زلال و با حجم بسیار زیاد از چشمه خارج شده و منظره بسیار جالب و مفرحی را به وجود می‌آورد.
از آنجا که روستای سورک در منطقه‌ای سردسیر واقع شده و رشته‌ کوه‌های متوالی پیرامون آن را احاطه نموده‌اند، بارندگی در این منطقه زیاد و عمدتاً به صورت برف می‌باشد. در اثر ذوب شدن برف‌ها در فصل بهار و تابستان چشمه‌های متنوعی با آب شیرین، زلال و خنک در دره‌ها و اطراف روستا به وجود می‌آید.

چشمه سرخون

چشمه سرخون یکی از چشمه‌های استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر سرخون از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل در ۱۲۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این چشمه که از کوه‌های واقع در این منطقه سرچشمه می‌گیرد، دارای آب سرد و گوارایی می‌باشد و در طول مسیر ۲۰ کیلومتری خود موجب عمران و آبادانی این منطقه شده است. این چشمه در انتهای مسیر خود به رودخانه کارون می‌ریزد. سرخون به معنای سرچشمه می‌باشد زیرا کلمات «خن»، «خون» و «خان» در فارسی قدیم به معنای چشمه به کار می‌رفته است.

از آب این چشمه برای تأمین آب آشامیدنی چندین روستا، آب مورد نیاز چند مزرعه پرورش ماهی و چندین هکتار مزارع کشاورزی استفاده می‌شود اما متأسفانه از آنجا که این چشمه در پایین‌دست تلمبه‌خانه نفتی گندمکار واقع شده است، چندی است آب این چشمه با مواد نفتی آمیخته شده و به این ترتیب سبب به خطر افتادن سلامت مردم منطقه شده است.